2022. aastal juulikuus sain lõpuks võimaluse pärast mitut koroona-aastat minna kahenädalasele koolitusele Prantsusmaale. Prantsuse keele õpetajale on viibimine õpetatava keele kutluuriruumis kui sõõm värsket õhku ja hingamist. Taolised koolitused peaksid meile olema suisa kohustuslikud, et oleksime klassi ees pädevad ja motiveeritud. Minu jaoks oli see juba teine kord viibida Eramus+ programmi raames Prantsusmaal koolitusel. Eelmisel korral valisin Cannes'i linnas toimunud kahenädalase koolituse, mis keskendus noortekeelele ning jäin sellega väga rahule, sealt saadud materjale ja teemasid käsitlen siiani keskkooli tundides.
Sel korral valisin koolituskohaks Vichy linnakese, sest olin oma kolleegidelt teistest riikidest sealse koolituse kohta head kuulnud ning Vichy oli linn, kus ma polnud veel käinud. Liiati eelistan Erasmus+ koolitusi linnades, mis pole väga suured, nii tekib koolitusel osalejatega ja linnakesega lähedasem suhe, sest kõik on käe-jala ulatuses ning jalutades on suurem võimalus teiste koolitusel osalejatega kokku joosta.
Vichy ja linna embleem |
Vichy linn on tuntud oma ravivete ja kosmeetika poolest. Kes ajaloost huvitub, teab, et siin asus II maailmasõja ajal Vichy valitsus, mis tegi koostööd natsi-Saksamaaga ja see on periood mida kohalikud elanikud väga meenutada ei soovi. Kunagisest populaarsest kuurortlinnast annavad tunnistust kaunid pargid, ooperimaja, spad, hotellid.
CAVILAM Vichy fotosein |
Minu seekordne koolitus oli mõeldud prantsuse keelt võõrkeelena õpetavatele õpetajatele ning kandis nime "Enseigner le FLE aujourd'hui: culture, société et nouvelle tendances pédagogiques" -- prantsuse keele kui võõrkeele õpetamine tänapäeval: kultuur, ühiskond ja uued metoodilised suunitlused. Koolituse korraldas CAVILAM Vichy ning see oli hästi läbi mõeldud ja üles ehitatud. Korraga toimus mitu koolitust ning osalejad olid jagatud gruppidesse. Minu rühmas olid prantsuse keele õpetajad näiteks Iirimaalt, Türgist, Ameerikast, Haitilt ja nagu ikka, olin ainus eestlane kogu koolitusel. Aga selle üle on mul alati vaid hea meel, sest nii olen sunnitud kogu aeg prantsuse keeles suhtlema ja saan ise keeleliselt veel paremaks.
Koolituse esimene nädal keskendus sellele, et tutvustada erinevaid digivahendeid ja -keskkondi, mida saaks prantsuse keele tundides kasutada. Prantslased olid koroonalainete tulvas ja distantsõppele minnes sunnitud end digimaailmas arendama ja jagasid nüüd oma teadmisi ka teistele. Esimesel nädalal tegime lisaks muudele ülesannetele rühmakaaslastega podcasti, kus jagasime näpunäiteid prantsuse keele õpetajatele. Minu ja minu rühmakaaslase Noémie podcast on kuulatav siit:
Teise nädala teema oli kaasaegne prantsuse ühiskond ja kultuur, millest olen alati väga huvitatud, sest prantsuse keel on vaid vahendiks, et edasi anda Prantsuse kultuuri ja väärtuseid. Minu jaoks oli väga harivaks ülikoolilektorite loengud ja kohtumine kirjanikega, viimasest saadud kogemust ja emotsioone võiks võrrelda Eestis kirjandusfestivalil HeadRead saaduga.
Pildil on loo autor Tuneesia päritolu kirjaniku Yamen Manaïga ja tema teosega "Bel abîme", mis võitis Aafrikas 2022. aastal kirjanduspreemia.
Yamen Manaïga Vichys |
CAVILAM Vichy oli mõelnud ka koolitusel osalejate vaba aja sisustamise peale. Nii sai teoks üks minu unistustest -- tõusta kustunud vulkaani Puy de Dôme'i tippu ja imetleda vulkaaniahelikku. Siiani olin seda vaid õpikutest lugenud ja õpilastega koos pilte vaadanud, nüüd oskan tundides neile ka oma kogemustest rääkida. Lisaks sai kanuuga sõita ja külastada naaberlinnasid.
1465m kõrgusel merepinnas, Puy de Dôme |
Vichy 50 meetri väliujula |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar